Adli tatilde görülen davalar nelerdir?

Tarafı olduğunuz bir dava varsa ve bu dava adli ara verme tarihine yakın bir süreçte açıldı ise; bu durumda söz konusu davanız yüksek ihtimalle uzun bir süre ertelenmek durumunda kalabilir. Zira adli tatil sırasında birçok davaya ara verildiğinden ötürü Türkiye genelinde neredeyse tüm mahkemeler, ilgili dosyaları rafa kaldırır ve tatil durumuna geçer. Bu yazımız içerisinde Adli tatilde görülen davalar nelerdir? sorusunu yanıtlayacağız. İşte konuya dair detaylar…

Adli tatil nedir?

Adli tatil yargıda toplu izin anlamına gelir. Adli tatilin amacı ise hakim, savcı ve diğer yargı çalışanlarının senelik izinlerini rahatlıkla kullanmaları olmaktadır.

Her yıl 20 Temmuz tarihinde başlayan adli tatil, tarihler 31 Ağustos’u gösterdiğinde sona erer. Buna rağmen, ortalama 40 gün süren bu tatil durumunda bile bir kısım davalar görülmektedir. Peki, adli tatilde görülen davalar nelerdir?

Madde 102 ile Adli Tatilin Belirlenmesi

Yargı çalışanları için toplu izin kullanılmasını öngören ve 6100 sayılı kanun çerçevesinde kaleme alınan madde gereği, Hukuk Mahkemeleri Kanunu’nda bulunan 102. Maddeye göre işlem yapılmaktadır. Bu madde, Adli Tatil Süresi başlığı altında hazırlanmıştır.

Türkiye’de adli ara verme olarak da konu edinilen bu tatil, yargı çalışanları için her yıl 20 Temmuz tarihinde başlayan ve 31 Ağustos tarihinde sona eren toplu izni ifade eder.

Adli tatilde hangi davalar görülebilmektedir?

Yargı çalışanları için her ne kadar toplu izin öngörülse de ertelenemeyen ve adli tatilde görülen davalar da mevcut. Bu davalar, madde 103 kapsamında şöyle belirtilmiştir;

  • İhtiyati tedbir, haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma davaları,
  • Nafaka, soy bağı, velayet ve vesayet davaları,
  • Hizmet akdi ve iş sözleşmesi davaları,
  • Kıymetli evrak kaybından doğan iptal davaları,
  • İflas, konkordato, yeniden yapılandırma davaları,
  • Tatil süresince yapılmasına karar verilen keşifler,
  • Çekişmesiz yargı işleri

Adli tatilde görülen davalar nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer alan diğer hukuki terimler bilgilerine /hukuki-terimler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

amatör porno izle

antivirüs lisansları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir