B tipi cezaevi nedir? B tipi cezaevi özellikleri nelerdir?

Türk infaz sisteminde yer alan cezaevlerinden birisi olan B tipi cezaevi özellikleri nelerdir? B tipi cezaevinde kimler kalır? gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde paylaşıyoruz. İşte konuya dair detaylar…

B tipi cezaevi nedir?

Kapalı tip cezaevidir. Kapalı cezaevleri A, B, C ve E tipi olarak mimari yapılarına, kapasitelerine, tesislerine göre ayrılmaktadır. Kapalı cezaevlerinin tüm tiplerinde, dışarıyla bağlantı yoktur. Kadın hükümlüler ile çocuk tutuklular her zaman ayrı yerlerde bulunmaktadır. B tipi kapalı cezaevleri içten ve dıştan koruma personeline sahip değildir. Kapalı cezaevlerinin tüm tiplerinde hükümlülerin firar etmesini önlemek üzere mekanik, elektronik, fiziksel olarak güvenlik tedbirleri alınmıştır. Ülkemizde bulunan tüm cezaevleri uluslar arası standartlar çerçevesinde inşa edilmiştir.

B tipi cezaevlerinde 7 koğuş ve 2 disiplin hücresi (inzibat odası) bulunur. Her koğuşun banyosu ve mutfağı, müstakil havalandırması bulunur. Bu müstakil havalandırma alanına koğuşta kalanlar ‘’volta alanı’ da demektedir. Üst katta banyo, WC alanları bulunurken, alt katlarda yatakhaneler bulunmaktadır.

B Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunun özellikleri nedir?

Hükümlülere kendi koğuşlarında müzik aleti bulundurmalarına ve çalmalarına izin verilmektedir. Ancak her koğuşta sadece 1 adet bulundurulabilir. Hükümlülerin giydiği giysilerin askeri kamuflaj, mavi ve lacivert renkli olmalarına izin verilmez. Hükümlülere dijital giriş saati getirilemez. Dışarıdan hükümlüler için deri giysi getirilmesine izin verilmez. Dışarıdan cezaevine ilaç getirilemez. Aynı şekilde dışarıdan yiyecek-içecek getirilmesi kesinlikle yasaktır. Ancak açık görüş günlerinde hükümlüler cezaevi kantininden temin ettikleri gıdaları kendilerini ziyarete gelenlerle birlikte tüketebilirler.

B tipi cezaevi nedir? B tipi cezaevi özellikleri nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer alan diğer hukuki terimler bilgilerine /hukuki-terimler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

autocad lt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir