Boşanma davası nasıl açılır?

Evlilik sürecinde yaşanan sorunlar sebebiyle mahkeme kararıyla gerçekleşen ayrılığa boşanma denmektedir. Evlilik birliğini bir tek hakim sonlandırabilmektedir. Yasal nedenlere dayandırılmak zorun oluşan boşanma işleminin keyfi sebeplerle gerçekleşmesi mümkün değildir. Bu yasal sebeplerin Medeni Kanun içerisinde bulunması gerekmektedir. Peki Boşanma davası nasıl açılır? İşte konuya ilişkin detaylar…

Boşanma davası nasıl açılır?

Boşanma davası açılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır.

  • Türkiye Kanunları’ nda yer alan hükümlere göre bir gün evli kalınsa dahi boşanma davası açılabilmektedir. Nikahın hemen sonrasında bile boşanmak için dava açılabilmektedir.
  • Boşanma işleminin gerçekleşebilmesi için taraflardan en az birinin mahkemeye başvurması gerekmektedir.
  • Boşanmak isteyen kişinin dilekçesiyle birlikte başvurması gereken yer Aile Mahkemesidir. Aile mahkemesi dışında yer alan diğer mahkemelerin boşanma konusunda karar verme yetkileri yoktur.
  • Boşanma davasının açılacağı mahkemenin hangi şehirde olduğuna karar verilebilmesi için 3 ayrı koşul gerekmektedir. Davayı açan eşin bulunduğu şehir, davalı eşin yaşadığı şehirdir ve tarafların son 6 ay içerisinde birlikte oturdukları şehir olmak üzere 3 farklı ihtimal söz konusudur.
  • Dikkat edilmesi gereken nokta ise dava ilk olarak hangi şehirde bulunan mahkemede açıldıysa orada görülecektir.
Kaç Tür Boşanma Vardır?

Boşanmalar ikiye ayrılmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Çiftlerin ortak bir paydada anlaşarak boşanma dilekçelerini birlikte imzalamaları sonucu açılan boşanmaya anlaşmalı boşanma davası denmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Boşanma sürecinde ortak bir paydada buluşamayan çiftlerin anlaşamamaları sonucu açılan boşanma davasına çekişmeli boşanma denmektedir.

Boşanma davası nasıl açılır? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.Katipsitesi.com

Benzer yazı Sulh hukuk mahkemeleri hangi davalara bakar: /sulh-hukuk-mahkemeleri-hangi-davalara-bakar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir