L tipi cezaevi özellikleri nelerdir? L tipi cezaevinde kimler kalır?

Türk infaz sisteminde yer alan cezaevlerinden birisi olan L tipi cezaevi özellikleri nelerdir? L tipi cezaevinde kimler kalır? gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde paylaşıyoruz. İşte konuya dair detaylar…

L tipi cezaevi nedir?

L tipi cezaevleri, kapalı cezaevi türündedir. Burada hükümlülerin yaşama dönük tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı alanlar bulunmaktadır. L tipi cezaevleri hükümlülerin yemek, barınma, temizlik, sağlık, güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma sahiptir. Ayrıca hükümlüler ilgi alanlarına göre kültürel, sportif faaliyetlerden faydalanabilirler. Kadın ve erkek hükümlüler için ayrı bloklar oluşturulmuştur.

L tipi cezaevi özellikleri nelerdir? L tipi cezaevinde kimler kalır?

Terör örgütü üyeleri, cinsel taciz suçu işleyenler, cinayet işleyenler, çocukları taciz eden kişiler cezalarını L tipi cezaevlerinde çekerler. L tipi cezaevleri, ağır suçlardan hüküm giyen yabancı uyruklu kişilerin cezalarının infazının yapıldığı yerlerdir. Bu tip cezaevlerinde doktorlar, hasta bakıcılar, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları görevlidir.

Cezaevlerinde koğuşlar dahil sosyal alanların tamamı kameralarla izlenmektedir. Cezaevinin her yerinde kameralarla birlikte çok sayıda jandarma, gardiyan, emniyet güçleri, infaz ve koruma memurları firarı engellemek için görevlidir. Hükümlüler kendi koğuşları ile ortak alanlar arasında belirli kurallar dahilinde hareket edebilmektedir.

Cezaevine giriş ve çıkışlar ancak izin alarak yapılabilmektedir. Girişlerde göz taraması, parmak izi kontrolü yapılır. Üst arama, X Ray cihazıyla ve köpekle arama yapılmaktadır.

L tipi cezaevlerinin inşasında uluslar arası standartlar göz önünde bulundurulmuştur. Bu tip cezaevlerinde tek kişilik, üç ve yedi kişilik koğuşlar vardır. Tek kişilik koğuşun alanı 12 metrekare olup koğuş adedi 40 adettir. 3 kişilik koğuş adedi 4 adet, 7 kişilik koğuş adedi 61 adettir.

L tipi cezaevi özellikleri nelerdir? L tipi cezaevinde kimler kalır? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer alan diğer hukuki terimler bilgilerine /hukuki-terimler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Turkcell bedava internet 2020

Güncel Çekilişler

microsoft project 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir