Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir?

Şüpheli ve sanık terimleri ceza hukukuna özgü terimler olmaktadır. Bu yazımız içerisinde Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir? sorularının yanıtlarını paylaşacağız. İşte konuya ilişkin detaylar…

Öncelikle Şüpheli nedir?

Savcılık tarafından yürütülen soruşturma aşamasında porno hikaye suç şüphesi altında olan kişiye şüpheli denir. Yani kısaca hakkında suç şüphesi bulunan kişi şüpheli olarak adlandırılır. ve soruşturma evresi bitene kadar şüpheli olarak adlandırılır.

Peki Sanık nedir?

İddianamenin kabulü ile soruşturma evresi sona erer ve kovuşturma evresi başlar. Kovuşturmanın başlaması ile hükmün kesinleşmesine kadar geçen sürede suç şüphesi altında olan kişi sanık olarak adlandırılır.

Şüpheli ve sanık arasındaki fark da…

Şüpheli ve sanık arasındaki farkı özetlemek gerekir ise; savcılık tarafından yürütülen soruşturma evresinde suç şüphesi altında bulunan kişiye “şüpheli” denir, iddianamenin mahkeme tarafından kabulü ile başlayan kovuşturma evresinde suç şüphesi altında olan kişiye de “sanık” denilmektedir.

Şüpheli ve sanık nedir? Aralarındaki fark nedir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konuya ilişkin yorumlarınız, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorum bölümü üzerinden iletebilirsiniz. Ayrıca sitemizde yer alan diğer hukuki terimler bilgilerine/hukuki-terimler/linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir