UYAP nedir? UYAP ne işe yarar?

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi ya da bilinen adı ile UYAP, Adalet Bakanlığı tarafından merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandırmak amacı ile hizmet vermektedir. Bu yazımız içerisinde UYAP nedir? UYAP ne işe yarar? UYAP kimler tarafından kullanılır? sorularının yanıtlarını vereceğiz. İşte konu ile ilgili olarak detaylar…

UYAP nedir?

UYAP, Adalet Bakanlığı tarafından merkez birimlerinin iş süreçlerini hızlandırabilmek amacı ile hizmet vermektedir. Kurumların çevrim içi şekilde hizmet vermesini sağlayan UYAP sistemi, adli konular ile ilgili olarak vatandaşların hayatını kolaylaştırmaktadır. Yargı mensupları ve vatandaşların hayatını kolaylaştıran bu sistem 2001 yılından beri aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

UYAP ne işe yarar?

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Adalet Bakanlığı verdiği hizmetleri çevrim içi sisteme taşımak üzere kullanılan UYAP sistemi; idari ve adli yargı birimlerinin iç otomasyonu ile dış birimler ile entegrasyonu sağlamaktadır. Günümüzde Adalet Bakanlığına bağlı tüm faaliyetler (idari ve denetim) UYAP üzerinden gerçekleştirilmektedir.

UYAP sisteminden önce uzun yollardan arşiv araştırması yapılarak bulunan bilgi ve belgeler şimdi çok hızlı ve daha kolay bir şekilde erişilebilir halde olmaktadır. Sistem sayesinde tüm gereksiz uygulamaların önüne geçilmiştir. Ayrıca yargı sürecinin de hızlı bir şekilde ilerlemesi sağlanmıştır. Bu nedenle hem vatandaşlar hem de yargı çalışanları için bu sistem hayati öneme sahiptir.

UYAP kimler tarafından kullanılır?

Adalet Bakanlığı kapsamında hizmet veren UYAP sistemi, çalışanların işlerini kolaylaştırmaktadır. Bu proje kapsamında avukatlar, vatandaşlar, davacılar ya da davacılar bu sistemi kullanabilmektedir. Bu hizmet ile vatandaşlar; dosyaların takibini yapabilir ve mahkemelerini sorgulayabilir. Yani UYAP’tan önce adliyeye gidilerek öğrenebilecek birçok şey şimdi UYAP ile kolaylıkla internetten öğrenilebilmektedir.

UYAP nedir? UYAP ne işe yarar? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Mesleki Bilgi veHukuki Terimler başlıklı kategorilerimizi incelemek isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evden eve nakliyatbahçeşehir araç kiralamaataşehir evden eve nakliyatataköy araç kiralamaadalar evden eve nakliyat