Zabıt Katibi mülakatlarında soru bilmek yeterli mi?

Zabıt Katibi için mülakatlara giren ve sorulan tüm sorulara doğru yanıt vermeyen memur adayları bir tedirginlik içerisinde. Tüm sorulara doğru yanıt veremediklerini bildiklerinden dolayı mülakatının olumsuz bir şekilde değerlendirileceğini düşünüyorlar. Bu yazımız içerisinde; Zabıt Katibi mülakatlarında soru bilmek yeterli mi? Mülakatta bilmiyorum demek olumsuz bir durum mu? gibi soruları ele alarak yorumlamaya çalışacağız. İşte konu ile ilgili olarak yorumlarımız…

Mülakatta sorulan tüm sorulara doğru yanıt veremedim, olumsuz bir durum olur mu?

Mülakatta Adalet Komisyon tarafından tüm soruların doğru yanıtlanması belki pozitif bir durum sağlar. Fakat her soruya doğru cevap verememek ya da bilmiyorum demek tam olarak olumsuz bir durum anlamına gelmez. Zira komisyon tarafından sorulan sorular çok detay olabiliyor. Yani hiç beklemediğiniz bir soru ile karşılaşabilmeniz mümkündür.

Mülakatta bilmiyorum demek olumsuz bir durum mu?

Adalet Komisyonu tarafından sorulan soruların çok detay olabileceğini belirtmiştik. Yani soruları bilmeme ihtimaliniz; olasıdır. Bilmediğiniz sorular karşısında da “bilmiyorum efendim”, “hatırlayamadım efendim” gibi yanıt vermeniz gayet doğaldır ve bunun bir olumsuz etkisi olmaz. Daha önce mülakatlara girerek; sorulan bazı sorulara “bilmiyorum efendim.” diyen adayların olumlu bir şekilde işe alındığını biliyoruz.

Mülakatta sorulan sorulara doğru cevap vermeyip işe alınan olmuş mudur?

Adalet Komisyonu adayın sadece bilgi birikimini değil; aynı zamanda duruşunu, heyecanını kontrol altına almasını kısaca efendiliğini de test etmektedir. Çünkü siz devlet memuru olmak adına mülakatta yer alıyorsunuz. İşin ciddiyetinin yüksek olduğunu kavramış olmanız önemlidir. “Mülakatta sorulan sorulara doğru cevap vermeyip işe alınan olmuş mudur?” sorusunu da evet olarak yanıtlayabiliriz.

Mülakatta çok heyecanlandım, bu durum olumsuz mu?

Mülakatta, karşınızda Adalet Komisyonu varken; heyecanlanmamak zor bir durumdur. Biraz heyecanlanmak; biraz heyecanlı gözükmek işi istediğiniz anlama gelebilmektedir ancak çok heyecanlanıp da vücut titremesi, ses titremesi gibi durumlar olumsuz olarak değerlendirilebilir. Heyecanınızı kontrol altına alabileceğiniz yolları araştırarak, Adalet Komisyonunun karşısına çıkmanız daha sağlıklı olabilir.

Bu yazımız içerisinde; Zabıt Katibi mülakatlarında soru bilmek yeterli mi? Mülakatta bilmiyorum demek olumsuz bir durum mu? Mülakatta sorulan sorulara doğru cevap vermeyip işe alınan olmuş mudur? Mülakatta çok heyecanlandım, bu durum olumsuz mu? sorularının yanıtlarını verip, yorumlamaya çalıştık.

Siz de yorumlarınızı yazarak yazımızı zenginleştirebilmek adına bize yardımcı olabilirsiniz.

Sitemizde Zabıt Katipleri adı altında yer alan diğer makalelere /zabit-katibi/ linki üzerinden ulaşabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir