2020 yılında Katip alımı olur mu?

Dünyayı etkisi altına alan Corona Virüs nedeni ile ülkemizde ve dünyada birçok alanda aksama meydana gelmiştir. Birçok iş alanı durma noktasına geldiği gibi, ne zaman düzeleceğine dair net bir tarih ön görülememektedir. Yavaş yavaş ülkeler normal seyrine dönme çabasına girmiş olsa bile; halen aşının bulunmamış olması tedirgin bir hava yaratmaktadır. Tüm bunlar böyle sürerken; her yıl yapılan memur alımları için ne olacağı konusunda soru işaretleri bulunmaktadır. Bizler de dilimiz döndüğünce 2020 yılında Katip alımı olur mu? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Geçtiğimiz yıl Haziran ayında alım açıklanmıştı

2019 yılında alım ilanı 28 Haziran tarihinde açıklanmıştı. İlana göre 3071 Zabıt Katibi alınacağı duyurulmuştu. Başvuru tarihleri ise 1 ile 30 Temmuz 2019 tarihleri arasında olmuştu. En yüksek alım yapan İstanbul Adliyesinde 80 Zabıt Katibi, İstanbul Anadolu Adliyesinde ise 190 katip alınmıştı.

2019 yılında YSK’da alım yaptı

Zabıt Katibi olmak isteyenler için 2019 yılında YSK’da bir alım yaptı. YSK’nın yayınladığı ilana başvuru tarihi ise 14 Ekim ile 21 Ekim 2019 tarihleri arasındaydı ve ilana göre 153 Zabıt Katibinin alım yapılacağı duyuruldu.

Peki bu yıl ne olacak?

Katip alımı her yıl yapıldığı gibi bu yıl da yapılacağını ön görüyoruz. Corona Virüs nedeni ile adliyelerde işler 2 ile 3 aydır durma noktasına geldi. Bu süreç sona erdiğinde, yeniden adliyelerde iş tam zamanlı olarak başladığında aşırı bir yoğunluk ön görülüyor. Bu nedenle yeni mahkemeler kurmak düşünülebilir. Yılda bir alım yapıldığı için; özellikle büyük adliyelerde alımların yapılacağını düşünüyoruz. Alım tarihinin ve alım sayısının ne kadar olacağı konusunda ise maalesef bir fikrimiz yok. Alım tarihi muhtemel olarak virüs sorunun çözümlenmesinden sonra yapılabilir.

Çalışmaları aksatmamakta fayda var

Eğer katip olmak istiyorsanız; 2018 yılında aldığınız KPSS puanı da buna el veriyor ise çalışmalarınızı aksatmamanızı öneririz. Gerek klavye çalışmaları, gerek mülakat çalışmalarınıza devam edin. Zabıt ve İcra katibi gibi alanlar için ilan miktarının kat kat fazlasının başvurduğunu unutmayın.

2020 yılında Katip alımı olur mu? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Zabıt Katibi Mülakatında Kendini Tanıt Sorusu

Mülakat Teknikleri ile ilgili olarak kategorimize /mulakat-teknikleri/ linkinden ulaşabilirsiniz.

grup seks izle

fake taxi

softmvh.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir