Savcı Nasıl Olunur? 2020 Savcı Maaşları Nelerdir?

Hukuk fakültesi okuyan birçok bireyin hayali, belki de ileride iyi bir savcı olmak ve devlete faydalı olmaktır. Hakimlik ile sık sık karşılaştırılan bu meslekte, hakim ile savcı arasında önemli bir fark bulunur. Hakim, yargı anlamında milleti temsil eden meslek mensubu iken, savcı ise devleti temsil eden kişi sıfatı taşır. Davalarda hakim ile savcının savlarını, bu iki farklı temsil vekaleti belirler. Peki, savcı nasıl olunur? 2020 Savcı maaşları nelerdir? İşte sorularınızın cevapları.

Öncelikle Savcı Nasıl Olunur?

Her şeyden önce belirtmek gerekiyor ki, savcı olmak düşünüldüğü kadar kolay bir mesleğe sahip olmak anlamına gelmiyor. Bütün okul, sınav ve sorumluluk süreçlerinizi geçseniz dahi hayat boyu okumak ve kendinizi geliştirmek durumunda olduğunuz bir meslek olan Savcılık, en başından beri yapmak istediğiniz bir meslek ise sizi mutlu edebilir. Nasıl savcı olunduğuna gelirsek, bu alanda iki farklı durum söz konusu. Zira bir tarafta Cumhuriyet Savcısı, diğer tarafta ise Danıştay Savcısı olma durumu var.

Cumhuriyet Savcısı olmak için 4 yıllık Hukuk Fakültesi mezunu olmak yeterli. Danıştay Savcısı olmak istiyorsanız, Hukuk Fakültesi mezunu olmak dışında, İİBF mezunu olmanız da gerekiyor. Okul sonrasında, ÖSYM ve Adalet Bakanlığı’nın düzenlediği sınavdan 70 ve üzeri puan almanız durumunda, mülakat ile stajyer, 2 yıl sonra ise tam anlamı ile savcı olabiliyorsunuz.

2020 Savcı Maaşları Nelerdir?

Seçimini yaptığınız mesleğin sizi mutlu etmesi bir yana dursun, getirisi de oldukça önemlidir. Savcı olmak gibi bir hayali bulunanlar, 2020 savcı maaşları konusunu merak edeceklerdir. Tıpkı hakimler gibi kademeli olan mesleklerden biri olan savcılıkta, 2020 itibari ile en düşük 6.500 TL, en yüksek ise 20.000 TL maaş kazanabiliyorsunuz.

Savcı Nasıl Olunur? 2020 Savcı Maaşları Nelerdir? başlıklı yazımızı okudunuz. Konu ile ilgili olarak görüşleriniz, eklemek istediğiniz bilgiler var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ayrıca sitemizde yer alan diğer hukuki terimler bilgilerine /hukuki-terimler/ linkinden ulaşabilirsiniz.

fake taxi izle

server yazılım lisansı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir